Garbės užrašai

Tai, kas liečia garbę, sukrečia iki paširdžių (t.y "pačių stipriausių" jausmų). Tarsi kalbėtų mano, kaip žmogaus, būties esmės, kalba. Ypač - tuo metu, kai situacija reikalauja imtis veiksmo. Tuomet nuolatos budintis jausmas, vertybė ar suvokimas (kaip beįvardintumėme garbę) pabunda ir nustebina ne tik aplinkinius, bet ir pačią mane. Ji visados yra.

Kas yra garbė? Nėra lengva įvardinti šią nuostatą, vidinį balsą - tokį natūralų, savaime suvokiamą. Joje telpa savigarba ir pagarba. Ji aukščiau už viską, be pagarbos neįmanoma net meilė. Garbė - vidinė teisingumo, ištikimybės, principų (vidinių įsitikinimų) nuostata. Ji kyla iš vidaus (dažniausiai - iš "širdies"; logika čia nelabai gelbsti) ir dėl vidaus - t.y. garbingai elgiamasi dėl savo įsitikinimų, netgi jeigu tai neliečia kitų. (Netgi jeigu niekas nemato, negirdi ar nežino). Tai yra savigarba.
Garbė niekada nebuvo, nėra ir nebus adekvati šlovei.

Tačiau ryškiausiai ji atsiskleidžia bendraujant. Kaip bendraujame su visais žmonėmis, ką išsirenkame draugais, kam esame lojalūs - tokie liksime bet kokiomis sąlygomis.

Pamenu, kai atėjo laikas - aš išmokau gyvenimo pamoką. Ir žengdama per savo brandžios jaunystės slenkstį, suvokiau svarbiausia. Garbė/ savigarba/ pagarba yra manyje: nesvarbu, kokia sistema egzistuoja šiame pasaulyje (netgi šiuolaikiniame!), aš turiu SAVO taisykles. Ir jų laikausi.

Tokios mintys kilo po filmo "The Eagle", kuriame nerodoma per daug žiaurių scenų ir senovės Romos iškrypimų. Filmo pagrindinė mintis nesisuka apie pyktį ar keršto troškulį; čia leitmotyvas yra garbė ir draugystė - svarbiausi dalykai gyvenime. 

Geras filmas.

Populiarūs įrašai