Vyksmo esmė

Artėja diena, kai dauguma iš mūsų jau sėsime ant savųjų žirgų. Be abejonės, jau nuo kovo 1-osios atsiranda entuziastų, kurie palaiko tradiciją "nesvarbu, koks oras", bet sezoną atidaryti pirmąją pavasario (kalendorinę) dieną. Ir aš per apsnigtas Velykas mačiau apsitempusį oda britvininką, lekiantį užmiestyje. Buvo -2, bet juk ne termometras svarbiausia.

Bet šian apie kitką. Aidint pavasariniams garsams rašau apie motociklizmo esmę.

Kodėl pradėta važiuoti motais? Pati pradžia, be abejonės, buvo išradinėjimo impulsas industrializacijos kontekste. Tai buvo elementarus labai žmonėms būdingas smalsumas. O jeigu išradimas žadėjo kelionę greičiau negu arklio žingsniai - tai ypač jaudino. Nepatirtos aukštumos - važiuoti greitai - užvaldė inovatorių ir entuziastų mintis.
Ir tada žodžio "greitai" prasmė reiškė panašiai kaip mums dabar, jeigu ne taip pat. Mus skiria tik skirtingi atskaitos taškai.

Bet imkime kiek vėliau - kuomet motociklų gaminta pakankamai, kada jie tapo serijiniais produktais. Kodėl tuomet buvo sėdama ant aparato su dviem ratais ir varikliu? Atsakymą turiu. Nes vienijo pojūtis, kuomet važiuoji. Vyksmo pojūtis. Ne kalbėjimas apie tai, o darymas to. Taigi visa kita - sustojimai, paplepėjimai, aprangos kodai, klubai ir kt. - eina jau po to. Tai atsirado greta, bet kaip antraeilis dalykas.

Turiu vilties, kad Jūs nesate tie, kuriems svarbiausia kietai atrodyti ant motociklo, pasirodyti kitiems ir nesate dėl kitų, kurie buriasi į gaujas su kvailomis taisyklėmis - taigi nesate įstrigę antrajame plane. Arba tie, kurie išvis nedalyvauja vyksme, tik simuliuoja jį. (Palyginimui perkeltine prasme: karbonas ar karbono imitacija?)

Taigi retoriškai (nebūtina atsakyti net sau) klausiu, kodėl vairuojame motociklus? Nes patinka? Kas ir kodėl patinka?

Be abejonės, neatsižvelgiu į socialines, ekonomines, geografines, kultūrines ir kt. priežastis. Tai būtų plati tema. Gal kada vėliau ;)

Vale žino, kas yra esmė! :)
Linkiu visiems saugaus sezono atidarymo! Juk šį savaitgalį ar kitą savaitę jau išvysime pabudusius motociklistus :)

Komentarai

 1. Gal ir ne į temą, bet į klausimą "Kodėl pradėta važiuoti motais?", atsakymo ieškočiau paprastesnio - atsibodo kažkam pedalus minti ir kilo mintis, tarp dviejų ratų varikliuką pritaisyti. Kaip visi geriausi išradimai, taip ir šis, matyt dėl žmonijos noro patingėti atsirado ;)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na "noro patingėti", gal vis dėlto ne tas žodis :(
   Greičiau, tai bandymas su min. sąnaudų, pasiekti max. efektą ;)

   Panaikinti
 2. Į klausimą kodėl mes "užlipam" ant motociklų galim paspėlioti keletu variantų.
  Vieni natūraliai nuo minamų dviejų ratų užlipa ar natūraliai draugų vedami, kiti gal reikšmingi ar įdomūs nori pabūti, o gal dėmesio trūksta, kas nori romantikos pažvejoti ar atradimo jausmas veda į priekį, kitiems adrenalino adatėlės (gal pavadinti injekcijom) džiaugsmo suteikia. Ir iš vis žmogus turi prigimtinį norą būti dievu, o čia tiek galių, greičio, skrydžio jausmo, galimybių tai suteikia. Gal kam tiesiog patinka taip leisti laiką ar vėją pro ausis. Manau priežasčių yra daug daugiau. Belieka pasirankiot savo ir išsimaišyti kokteilį.

  Į klausimą kodėl nenulipam irgi gal galim atspėti. Visų pirma, tai visi požymiai rodo, kad tai priklausomybė. Ji išsivysto daugiau pavažinėjus ir tikrai ne visiems. Gal ji ir "garbanojasi" galvoje toje pačioje vietoje galvoje (nebepamenu kaip ten vadinasi) kur moterys( na ir vyrai aišku), alus ir visa kita.
  O jei paprasčiau - tai ŽMOGUS ATRANDA TAME SAVE. Kaip ir alpinistas atranda save kalnuose ar žvejas save su meškerykočiu rankose. Tai yra tikra, nes savęs tu neapgausi. Ir tada termometras čia nesvarbu. Svarbu, kad kas nors "neatsiklijuotų" bevažiuojant.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Taip, visu šimtu procentų pritariu, kad "termometras čia nesvarbu".
   Pamenu, kaip vieną vėlyvą rudenį važinėjau ir minusui esant. Kasdien į darbą ankstyvą rytą. Įdomiausia, kad aš negalvojau, jog minusas - natūraliai sėdau ant moco ir tiek. Tik bendradarbiai nebesusilaikė nuo komentarų, "kaip man nešalta". Tada supratau, kad čia išties ne temperatūra svarbiausia. Kad yra "kažkas" kitkas. Ir, Lietus, teisingai sakote, kiekvienam savas kokteilis.

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs įrašai