Vyksmo esmė

Artėja diena, kai dauguma iš mūsų jau sėsime ant savųjų žirgų. Be abejonės, jau nuo kovo 1-osios atsiranda entuziastų, kurie palaiko tradiciją "nesvarbu, koks oras", bet sezoną atidaryti pirmąją pavasario (kalendorinę) dieną. Ir aš per apsnigtas Velykas mačiau apsitempusį oda britvininką, lekiantį užmiestyje. Buvo -2, bet juk ne termometras svarbiausia.

Bet šian apie kitką. Aidint pavasariniams garsams rašau apie motociklizmo esmę.

Kodėl pradėta važiuoti motais? Pati pradžia, be abejonės, buvo išradinėjimo impulsas industrializacijos kontekste. Tai buvo elementarus labai žmonėms būdingas smalsumas. O jeigu išradimas žadėjo kelionę greičiau negu arklio žingsniai - tai ypač jaudino. Nepatirtos aukštumos - važiuoti greitai - užvaldė inovatorių ir entuziastų mintis.
Ir tada žodžio "greitai" prasmė reiškė panašiai kaip mums dabar, jeigu ne taip pat. Mus skiria tik skirtingi atskaitos taškai.

Bet imkime kiek vėliau - kuomet motociklų gaminta pakankamai, kada jie tapo serijiniais produktais. Kodėl tuomet buvo sėdama ant aparato su dviem ratais ir varikliu? Atsakymą turiu. Nes vienijo pojūtis, kuomet važiuoji. Vyksmo pojūtis. Ne kalbėjimas apie tai, o darymas to. Taigi visa kita - sustojimai, paplepėjimai, aprangos kodai, klubai ir kt. - eina jau po to. Tai atsirado greta, bet kaip antraeilis dalykas.

Turiu vilties, kad Jūs nesate tie, kuriems svarbiausia kietai atrodyti ant motociklo, pasirodyti kitiems ir nesate dėl kitų, kurie buriasi į gaujas su kvailomis taisyklėmis - taigi nesate įstrigę antrajame plane. Arba tie, kurie išvis nedalyvauja vyksme, tik simuliuoja jį. (Palyginimui perkeltine prasme: karbonas ar karbono imitacija?)

Taigi retoriškai (nebūtina atsakyti net sau) klausiu, kodėl vairuojame motociklus? Nes patinka? Kas ir kodėl patinka?

Be abejonės, neatsižvelgiu į socialines, ekonomines, geografines, kultūrines ir kt. priežastis. Tai būtų plati tema. Gal kada vėliau ;)

Vale žino, kas yra esmė! :)
Linkiu visiems saugaus sezono atidarymo! Juk šį savaitgalį ar kitą savaitę jau išvysime pabudusius motociklistus :)

Populiarūs įrašai